Historia - Emaus

Przejdź do treści

Menu główne:

Historia

Pasieka powstała w roku 2001. Początki były skromne. Fachu pszczelarstwa uczyłem się od najlepszych wałbrzyskich pszczelarzy. To dzięki nim, poznałem tajniki i sztukę pszczelarstwa. Z czasem ukończyłem kurs czeladniczy i mistrzowski. Zdobyłem wiedzę rzeczoznawcy chorób pszczół. Co roku szlifuję swoją wiedzę pszczelarską, na różnego rodzaju seminariach, wykładach, szkoleniach.


Co do pasieki:

Historia pasieki jest ciekawa. Najważniejsze jest dobór miejsca. Pasieka przez 16 lat była usytuowana w róznych miejscach miejscowości uzdrowiskowej Szczawno Zdrój. Niestety, ani gmina, ani jej mieszkańcy nie byli zainteresowani żeby pasieka pozostała na ich terenie. W moim przypadku aż sześciokrotnie musiałem się przeprowadzać z całą pasieką. Nie jest to łatwe ani przyjemne. Przeprowadzka wymaga wiele poświęcenia i zaangażowania sporej ilości ludzi. Świat dla pszczół i pszczelarzy nieustannie się kurczy. Lokalizacji pasieki to jeden z fundamentalnych problemów polskiego pszczelarstwa. Gospodarka pasieczna prowadzona jest w nowoczesnych ulach styropianowych, ramką podstawową jest Langstroth (gniazdo) i Apipol (nadstawka). Dodatkowo ramka wielkopolska. Pasiekę staram się prowadzić proekologicznie. Nektar zgomadzony przez pszczoły w ulach jest w pełni wartościowym miodem. Ważne jest, że nasz miód jest bez pozostałości twardej chemii. Owoc pracy pszczelego roju, bardziej jest lekarstwem niż produktem spożywczym. Przygodę z pszczołami traktowałem i traktuję jako doskonałą odskocznię od codziennych trudów życia. Pasieka jest amatorska a miód pozyskany z rodzin pszczelich i inne produkty pszczele są sprzedawane w ramach Rolniczego Handlu Detelicznego. (legalnie)


W swojej pasiece selekcjonuję najlepsze matki pszczele pochodzące od znanych polskich hodowców. W pasiece mam rasę krainkę o różnych liniach. Np. "S", "NIW", "Niemka", Erika",oraz "Włoszkę"

     Jeżeli interesują Cię owady i chcesz o niech porozmawiać to po prostu dzwoń.


W ostatnim czasie!

W dniu 23 marca 2017 roku odbyła się trzecia edycja Konkursu na Pszczelarza Roku 2016. Chciałem się pochwalić iż, zostałem finalistą tegoż Konkursu. Wystawiłem do Konkursu swój najlepszy miód wrzosowy, który został doceniony przez Komisję konkursową.
Organizatorem Konkursu jest Fundacja Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Konkurs organizowany jest we współpracy z ogólnopolskimi związkami i stowarzyszeniami pszczelarzy. Patronat Honorowy sprawuje: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych.
Z rąk Pani Lech Podsekretarza Stanu przy Ministerstwie Rolnictwa otrzymałem dyplom wraz z nagrodą.


Pozdrawiam

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego